f

המלצות לגלישה בטיחותית לחורף/ אמיר אבינועם

26/12/2011 17:54:17
גלישה בחורף משלבת בתוכה את המיטב שיש לספורט ה- kitesurfing להציע.השילוב של רוח וגלים הוא ללא ספק מנת אדרנלין שיגרום לכם להתמכרות קשה ומהנה. אך יש בשילוב זה אלמנטים מסוכנים לכל גולש בכל רמה .בשילוב של מספר גולשים באותו איזור גלישה ,התוצאות יכולות להיות הרות אסון.
חשבנו ב"לגונה" שמוטב יהיה להסביר ולהזהיר קודם לפני שיהיה מאוחר מדי,לא רק לתלמידנו ולקוחותינו ,אלא לכולם כי כולנו בסופו של דבר בספורט הזה ביחד.

1. ציוד מתאים-אל תתחכמו –אם אינכם הראשונים במים שאלו והתעניינו עם איזה גודל עפיפונים אנשים גולשים והתאימו זאת לרמתכם (אל תרמו). יש לוודא שאתם שולטים ומבינים את תפעול הבר ומערכות הבטיחות שבו. (הדבר אמור במיוחד לציוד חדש או סתם סיבוב על ציוד של חבר)

2. הסתכלו וראו איך הרוח מתנהגת ,שינויי עוצמה וכיוון זה לא דבר נדיר בחורף. בחופים מסוימים יכולה להיות לכך משמעות רבה.

3.ברוחות מערביות הגלישה היא במקביל לחוף ויש בכך מספר סכנות:

א. קפיצות: אין מקום לטעויות –טעיתם ואתם על החוף .לכן אל תקפצו קרוב מדי ,אתם לא חייבים להדבק לפנים של האנשים בחוף כדי שיראו את הקפיצה .קחו מרחק בטחון!!!

ב. המים עולים ונסוגים כל הזמן כך שגלישה מהירה על קו החוף עלולה להסתיים בעצירה בחול, נפילה, והשבירה הקלאסית של שורש כף היד.

ג. בגלל הקושי לחדד במערבית מול הגלים,התנועה על קו החוף צפופה מאוד והרבה קייטים מסתבכים אחד בשני. הקפידו לשמור על הפרשי גובה ביניכם לבין חבריכם ,כאשר הכלל הוא שמי שקרוב יותר לחוף מוריד מטה את הקייט, (בהתאם לכלל שהקייט שמעל הרוח, הוא הגבוה).

ד. חשוב !! לא להסתובב לצד השני לפני שאתם מוודאים שאין גולש צמוד אחריכם.

ה. הגלים דופקים בכם בצד כך שהסחיפה לכיוון החוף תהיה מהירה יותר ממה שחשבתם. בנוסף לכך ישנה סכנה כאשר אתם מתערבלים בתוך גל ,אתם נסחפים מתחת ואף מעבר לעפיפון .במצב זה העפיפון עם החוטים נופלים קרוב אליכם ואתם עלולים להסתבך בין החוטים .לכן חשוב לנסות להניע את העפיפון בזמן ההתערבלות, גם כדי לצאת מהר מהקצף. 

ו. הרוח מאוד גאסטית, היו מוכנים למכות חזקות ולנפילות בעצמת הרוח.

4.לבדוק את עוצמת הרוח קילומטר פנימה זה לא הדבר המומלץ ביותר בחורף, הישארו במרחק בטוח מהחוף.

5. היפותרמיה: גם עם חליפה, הגולש מאבד כל הזמן חום אל המים. צאו מהמים לפני שהרעד נעשה בלתי נשלט, והשיפוט לקוי.

קצת ימאות על קצה המזלג לא תזיק:

רוח: השקעים בחורף מתחילים בד"כ בבוקר עם דרומית שעולה ומתחזקת ולקראת הצהריים עוברת לדרומית מערבית. הרוח עלולה לשנות עוצמתה באופן דרסטי עם התעמקות השקע ויכולה להגיע מ 15 קשר ל 30 קשר בזמן קצר מאוד.

עננות: עקוב אחרי העננים: עם כניסת העננות הכבדה, מתרוצצים הרבה תאי סערה באוויר, הרוח חזקה מאוד עם כניסתו של ענן נמוך (בד"כ הענן כהה יותר). במידה ואתם רואים ענן כבד מתקרב, עדיף לצאת ולהוריד את העפיפון –זו לא בושה אלו החיים שלכם. (מה גם שלשכב בבית חולים + פיזוטרפיה במשך חצי שנה זה לא כיף גדול). זה לא קורה מתחת לכל ענן אבל כשזה קורה,זה די חזק.

ברקים: בימים עם עננות כבדה הסיכוי לחטוף זרמים חשמליים דרך הבר קיים, (וכבר היו דברים מעולם). לכן הקפידו לא להרים עפיפון בימים בהם ישנה פעילות ברקים שמתקרבת אליכם.

גלים: הים נמוך בבוקר ועולה מהר עם כניסת הרוח הדרום מערבית.

זרם: מתחזק לאורך היום. הזרמים בחורף חזקים משמעותית יותר מאשר בעונות המעבר לכן חישובי הסחיפה משתנים לחלוטין. למי שעדיין נסחף-קחו את זה בחשבון במידה ואתם גולשים בחוף בעייתי או כאשר יש סכנה שהרוח תיפול (לא בתחילת השקע) 

לבוש: התלבשו חם. הגמישות והחום של החליפות המודרניות השתפרו ללא הכר, כך מי שרוצה לגלוש מספר שעות , לתפקד וליהנות, עדיף שייקח חליפה חמה. בנוסף לכך ישנם דברים רבים שעלולים להסתבך ולהיות תקוע בים

עם חליפה דקה זה לא רק קר ומסוכן זה גם טיפשי.

אבטוח: גם בזמן הרמת העפיפון מומלץ להשתמש בעזרה .כאשר הציוד מונח על החוף יש לאבטחו עם הרבה חול –הקייטים מתחילים לטוס לבדם עם מכה חזקה של הרוח ולעיתים עם שינוי כיוון הרוח.

מאוד מומלץ ללבוש קסדה ואפילו אפודת מגן- אני חושב שעברנו את שלב הגולש הסקסי עם בגד ים בלבד (לצערנו, תאונות ומקרי מוות קורים בחופים שלנו ובחופים שונים בעולם בגלל חוסר זהירות).

אמיר וכל צוות לגונה מאחלים לכם חורף חם ,גבוה ובטוח.

 

חזרה לניוזלטר החורפי של לגונה

להרשמה לניוזלטר + אפשרות לענות על סקר ולקבל בשובר של 50 ש"ח

 
חזור